Transpersonaalne nõustamine ja konstellatsioon

Hüpno--ja-psühhoteraapiaKas on vahel tunne, et oled ummikus, ei tea kuidas edasi minna või miks mingid olukorrad pidevalt korduvad? Suhted on sassis või on raskusi neid luua?

Transpersonaalne nõustamine ja teraapia hõlmab väga paljusid erinevaid teooriaid ning tehnikaid, neid omavahel ühendades. Tegemist on teraapia vormiga, milles on ühendatud psühholoogia, meditsiin ja filosoofia. Kuna keha ja meel on omavahel seotud, sisaldab see pigem filosoofilisi meetodeid kui kitsapiirilist teoreetilist lähenemist või üksikuid teraapiatehnikaid.

Teooriad ja tehnikad kohandatakse inimese järgi, mitte vastupidi. Inimese teadvus on harjunud kõiki olukordi ja situatsioone omamoodi hindama või analüüsima. See on justkui läbi pisikese ava piilumine või nagu jäämäe tipp. Tegelikkuses juhib meid alateadvus, mis on jäämäe veealune ja suurim osa. Keha ja meel on ühendatud, kõik mida tunneme, püüame varjata või alla suruda, leiab varem või hiljem väljapääsu haiguse, emotsiooni või käitumismustri kaudu. Arstiabiga saame leevendust juba välja löönud sümptomitele, kuid põhjus on tihti kusagil sügavamal, hoolikalt peidetud ja mitme luku taga.

Hüpno- ja psühhoteraapia on teraapia vorm, kus vaadeldakse inimest kui tervikut, sest meie kehad ei valeta kunagi. Isegi kui me seda ei märka, annab kehakeel, haigused ja žestid märku sellest, mis on sügaval alateadvuses. On vale arvata, et teraapias terapeut ütleb kliendile mida ta tegema peab või kuidas elu elada. Tegelikkuses on transpersonaalne terapeut kliendi kaaslane ühisel avastusretkel. Koos otsitakse kliendi küsimustele algpõhjuseid. Näiteks kasutades kerget hüpnoositehnikat. Ka selles osas on liikvel hulk müüte, kuid tegelikkuses viiakse inimene seisundisse, kus ollakse teadlik kõigest toimuvast ruumis ja selle ümber. Klienti ei panda tegema või ütlema asju, mida ta ei taha või mida hiljem ei mäletata. See tehnika on lihtne võimalus minna mööda analüütilisest ja kontrollivast teadvusest ning minna alateadvusesse, kus peituvad vastused. Info mis alateadvusest üles kerkib, on oluline materjal edasises töös.

Transpersonaalne terapeut ei suru klienti teooriasse või tehnikasse, sest iga inimene on oma olemuselt unikaalne. Samuti ei määra me kliendile “diagnoosi”, sest õige vastus peitub sügaval kehas ja alateadvuses. Kui kliendil on kindel teraapiavormi soov, siis ühiselt leitakse sobivaim. Terapeut valdab erinevaid võtteid ja tehnikaid vaid selleks, et eneseareng ja –tundmaõppimine toimuks kliendi jaoks kõige turvalisemal ja teadlikumal viisil. Teraapia käigus saab klient üha rohkem iseendast teadlikuks ning saab teha otsuseid, mis on kooskõlas tema enda valikute ja unistustega. See sobib kõigile, kes soovivad tegeleda oma isiksuse arengu ning elukvaliteedi parandamisega.

—————————————————————————————————————————————–

Transpersonaalne perekonstellatsioon. Konstellatsioon on 3 dimensiooniline grupitöö, mis on nii võimas, et võib muuta põlvkondadest põlvkonda kandunud kannatusi ja ebaõnne. Paljud meist võtavad, eneselegi teadmata, üle perekondades esinevaid erinevaid käitumismustreid nagu näiteks ärevus, ebaõnnestunud suhted, viha, süütunne, üksindus, alkoholism ja isegi haigused selleks, et “kuuluda” perekonda. Sügava armastuse tõttu oma vanemate vastu, ohverdame lastena tihti oma isiklikud huvid, et vanemate ja perekonna kannatusi vähendada.

Konstellatsioon annab võimaluse neid varjatud mustreid nähtavale tuua, et saaksime neid muuta, et elada tervemana, õnnelikemana ja täisväärtuslikemana. See tehnika võimaldab vaadata veel paljugi muud, sest oleme kõige ja kõigiga suhtes.

Võimalik on vaadata:

 • kas iga perekonna liige on süsteemselt enda “õige koha” peal
 • kas me kuulume täisväärtuslikult enda suguvõsa süsteemi
 • kes on jäetud peresüsteemist kõrvale
 • raha, kui energia (mis sisaldab meie, vanemate ja vanavanemate tõekspidamisi)
 • Alkohol, narkomaania, väärkohtlemine, intsest peredes
 • Lapsendatud lapsed
 • Haiguste sümptomid
 • Surm ja selle mõju perele
 • Sündimata ja varasurnud lapsed
 • Paarisuhted, armukolmnurgad
 • Põlvkondade vahelised konfliktid
 • häid ja halbu sarnasusi meie vanemate ning meie endi peredes

Bertold Ulsamer on öelnud: “Lapsed harva või peaaegu mitte kunagi, ei julge elada õnnelikumalt või veelgi täisväärtuslikumat elu, kui nende vanemad. Eneselegi teadmata jäävad lapsed, ka täiskasvanuks saades, truuks vaikitud peretraditsioonidele, mis on nähtamatud. Perekonstellatsioonid on viis kuidas neid varjatuid peresidemeid ja jõude avastada, mida on juba mitmete generatsioonide vältel teostatud.”

Kuidas konstellatsioon töötab? Paljudel juhtudel toimib konstellatsioon alateadlikult. Konstellatsiooni käigus ilmnenu ning lõplik kujund jääb inimese hinge edasi toimima, kutsudes esile muutusi  veel mitme  kuu vältel. Klassikalise lähenemise korral ei tehta pärast konstellatsiooni mingeid järelvestlusi, usaldatakse pildi toimimist alateadvuses. Sellisel puhul on soovitatav vältida toimunu analüüsi, eriti mittespetsialistidega. Tänapäeval siiski võidakse konstellatsioone kasutada enesearenguprogrammi või teraapia käigus ja siis toimub ka konstellatsioonis ilmnenu analüüs. Mõnikord võib konstellatsioonis ilmneda vajadus arendada mingeid omadusi elus, siis annab konstellöör ka vastavaid soovitusi.

Jälgi toimumiskohti siit: http://www.santtey.ee/sundmused

Selle kohta kirjandus:
„Tegelikkuse tervendav jõud”, Wilfried Nelles, 2010, Väike Vanker
„Perekonna varjatud seadused”, Tiiu Bolzmann, 2013, Väike Vanker

Artikklis:
“Konstellatsiooni meetodi abil seitsme põlve tagusesse aega” Kristo Kiviorg, Psühholoogia Sinule, märts 2015: https://static1.squarespace.com/static/5475a6a3e4b0cae2ab9b69fa/t/5648caffe4b003ec2cc24c41/1447611135566/psühholoogia.pdf